Zprávu o smrti Josefa Abrháma mě zasáhla, do smrti si budu pamatovat, kde jsem byl a co jsem dělal, když jsem se tu nešťastnou novinu dozvěděl. Josef Abrhám byl charismatický muž, skvělý herec a gentleman…
Zemřel Josef Abrhám. Já si pamatuji, že jsem okolo půl desáté ráno jel z jedné schůzky do kanceláře a pípla mi esemeska. Proti všem pravidlům jsem se podíval a tam byla zpráva ČTK, že zemřel Josef Abrhám. Přesně to místo si budu pamatovat navždycky. To jsou takové ty okamžiky, kdy se zastaví svět - přesně pamatuji, útok na newyorská "dvojčata", co se stalo, když zemřel Václav Havel, když zemřela Iveta Bartošová nebo kde jsem byl, když se ke mně dostala zpráva, že zemřel Karel Gott…
Symbol klasického herce gentlemana
Josef Abrhám byl jeden z nejoblíbenějších českých herců, symbol vlídného, neopakovatelně pěkného chlapa. Nebyl drsňák, jako byl Radek Brzobohatý, ale byl výborně vypadajícím hercem, který se proslavil rolemi mírně zmatených napůl komiků - napůl tragédů. Prostě neopakovatelná herecká poloha Josefa Abrháma! Určitě si ho pamatujete ve filmu Vrchní, prchni!, to byla jeho velká filmová role.
Můj nejoblíbenější film je ale Svatební cesta do Jiljí - tam je to pro mě typický Josef Abrhám. Mírně zmatený, konzervativní, lehce hnidopišský ženich, jeden z filmů, kde Josef Abrhám hraje se svou ženou, nádhernou Libuškou Šafránkovou. To je prostě jejich film. Josef Abrhám vystudoval Divadelní akademii múzických umění a nastoupil do Divadla Na Vinohradech, kde strávil asi čtyři sezony. A pak vlastně 30 let účinkoval v Činoherním klubu tady v Praze. Ano, do Činoherního se chodilo "na Abrháma". Divadelních rolí, které tam ztvárnil, byly desítky.
A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na televizní role, těch byla celá řada, třeba Partie krásného dragouna, Nemocnice na kraji města, kde si zahrál doktora Blažeje. Zajímavé je, že velkého ocenění se ve filmové branži dočkal až v roce 1993 za Šakalí léta.
Láska jako z romantického filmu
Kdysi jsem četl o Tádž Mahalu, že panovník tak miloval svou ženu a 25 let byli nerozlučnou dvojicí, že z lásky k ní nechal postavit Tádž Mahal, když zemřela, zlomilo ho to a chtěl prý postavit naproti "bílému" Tádž Mahalu, který známe, černý, kde by byla jeho žena uložena. A já mám pocit, že přesně takhle vypadal vztah Josefa Abrháma a Libušky Šafránkové. Kdyby Josef Abrhám mohl postavit Tádž Mahál, tak by to pro svou ženu udělal. Pro mě byli ideální pár.
Je to přesně rok, co Libuše Šafránková odešla. Bylo to překvapivé, protože ona byla o dost mladší než Josef Abrhám, loni zemřela a bylo jí jen 68 let. Josefu Abrhámovi bylo 82 let, byl těžce nemocný, hovořilo se o tom, že má možná Alzheimerovu nemoc, ale především bylo vidět, že ho odchod jeho osudové ženy zlomil. A byla asi otázka času, kdy tělo řekne dost.
Teď jen lehký vhled do soukromí Josefa Abrháma, osm let měl vážný vztah se zpěvačkou Naďou Urbánkovou. Poté, co se s ní rozešel, si v roce 1976 vzal Libušku Šafránkovou, se kterou byl až do její smrti a přežil ji o pouhý rok. Oba slavní herci mají syna Josefa, který je mimořádně úspěšný podnikatel, který z nuly vybudoval milionovou firmu. To o něčem svědčí, protože geny pracovitého táty a skvělé mámy se někde projevit musely.