Miloš Forman, byl takovou ikonou, že se mu jako jedinému českému režisérovi podařilo vymanit ze škatulky evropského nebo východoevropského filmu. Jeho filmy byly tak nadčasové, že brzy všichni zapomněli, že je Čech, a vnímali ho "jen" jako geniálního režiséra.
V našem "kole" jsem si tentokrát vytočil Miloše Formana, jediného českého režiséra, který opravdu dosáhl na filmařský vrchol, a získal celosvětovou proslulost jako režisér "první ligy", aniž by k němu byl dáván přívlastek evropský nebo východoevropský.
Pokud se řekne jméno Miloš Forman, tak je to první liga režisérů, třeba jako byl Federico Fellini… Narodil se v roce 1932 u Máchova jezera, jeho maminka tam provozovala penzion ve Starých Splavech. Tatínek byl středoškolský učitel a Miloš se narodil jako třetí syn, o hodně mladší než zbylí dva sourozenci. Po škole odešel do Prahy a studoval FAMU, Filmovou akademii múzických umění, obor režie.
Už za studií si přivydělával, třeba s Alfrédem Radokem a na přelomu padesátých, šedesátých let pak nastalo osudové setkání Miloše Formana a Miroslava Ondříčka. A ten se stal nejlepším kameramanem, kterého Forman kdy měl. A Miloš Forman to dobře věděl, proto ho mrzelo, že když jeho film Amadeus získal osm Oscarů, včetně toho za režii, Miroslav Ondříček Oscara za kameru nezískal.
Hoří má panenko byl hit!
Za dob studií natočil Forman mnoho studentských filmů, třeba legendární Konkurz. Definitivně pak prorazil v roce 1968, kdy vznikl film Hoří má panenko. Tehdy se tradovalo, že Forman, Ivan Passer a pan Papoušek odjeli do Vrchlabí sbírat inspiraci na scénář, moc se jim nevedlo, a tak si vyrazili do Vrchlabí na ples. A ten se stal inspirací pro film Hoří, má panenko, který se řadí mezi nejlépe hodnocená díla Miloše Formana.
Film byl samozřejmě soudruhy kritizován a Forman byl obviňován z toho, že chce záměrně ukázat špatnou tvář soudruhů hasičů, a tak dílo zamířilo "do trezoru". Miloš Forman po roce 1968 zůstal v Americe, organizace Československý film měla tehdy možnost vyslat své tvůrce do Ameriky. Mezi nimi byl i Miloš Forman, který se rozhodl v Americe zůstat. Prvním filmem, který tam natočil, byl Taking off, komerční propadák, ale kritikou hezky ceněný.
V Americe tehdy zůstal i Ivan Passer, Miroslav Ondříček a další, a tak nová vlna českého filmu odešla do Spojených států. V Hollywoodu Forman definitivně prorazil v roce 1975, když natočil dnes už kultovní film Přelet nad kukaččím hnízdem, který získal pět Oscarů, mimo jiné za režii. Tehdy byl nominován i Federico Fellini, ale Miloš Forman vyhrál, což mu získalo nehynoucí slávu.
Michael Douglas byl jeho obdivovatelem
Díky Přeletu si Froman získal velký obdiv Michaela Douglase, který mu pak v Hollywoodu pomohl coby producent. A pak následovaly filmy Vlasy nebo Ragtime, všechny jsem je viděl, ale nejúspěšnější byl pak už zmiňovaný Amadeus. Po takové "oscarové sklizni" už vlastně nikdo nevěděl, že Miloš Forman je Čech, ale všichni věděli, že je geniální režisér.
Miloš Forman byl opravdový genius a bylo mu dopřáno dožít se požehnaného věku 86 let, zemřel nedávno, v roce 2018. Je ale nutné ještě zmínit, že Formanovým velkým přítelem byl Václav Havel, a tak když se poměry změnily a Havel se stal prezidentem, Forman začal často jezdit domů. Devadesátá léta byla neskutečná, dynamická doba a Miloš Forman se znal s tehdejší politickou i kulturní scénou. Forman v těchto letech natočil film Lid versus Larry Flynt. Což byl také oscarový snímek, ale tehdy už začala taková ta "vlna korektnosti", film byl kritizován za to, že oslavuje porno magnáta a ponižování žen.
Miloš Forman byl třikrát ženatý, v Čechách žije jeho bývalá žena Věra Křesadlová a dvojčata, synové Petr a Matěj, kteří se úspěšně věnují divadlu. Miloš Forman zemřel, obklopen svou rodinou, v Connecticutu ve Spojených státech v roce 2018.