Geniální režisér měl originální umělecký styl za který si vysloužil Osacara a také dost neotřelý soukromý život.
V kole štěstí jsem tentokrát vytočil Jiřího Menzela, narodil se v roce 1938. Teď by mu bylo 84 let. Jeden, z velkých českých filmových režisérů, měl výhodu, že točil v době, kdy u nás nebyla tak dramatická konkurence, vystudoval FAMU a v 28 letech natočil film Ostře sledované vlaky za který získal Oscara.
Což je samozřejmě vstupenka do první ligy, režisérů, kteří získali Oscara, je opravdu málo, Jan Svěrák a samozřejmě Miloš Forman. Pokud v 28 letech vystoupáte na vrchol, tak už pak víte, že nic víc není.
To znamená celý svůj život de facto žijete s tím, že už to nejlepší máte za sebou. Skvělých filmů ale Menzel natočil spoustu a ještě za film Vesničko má středisková získal nominaci na Oscara. To už bylo v duelu se Zdeňkem Svěrákem se kterým točil poměrně často.
Jejich filmovým vrcholem byl film Na samotě u lesa s geniálním Josefem Kemrem. Mimochodem Menzelově mamince, když viděla Ostře sledované vlaky, tak jí tam nevadil obnažený zadeček, ale vadilo jí slovo prdel, to se u nich, ve velmi noblesní rodině říkat nesmělo.
Režisér a jeho ženy
Jiří Menzel a ženská krása... Je samozřejmé, že jako režisér, který dostal Oscara, v pražské filmové společnosti něco znamenal. A jestli film a televize a divadlo mají něčeho přebytek, a to jsou krásné ženy, mladé herečky, absolventky, asistentky režie a tak dále.
Pokud nejste vyrovnán s ženskou krásou, tak se dříve nebo později ve filmovém, televizním a divadelním světě zamotáte do vztahu s ženami a v tom uměl Jiří Menzel chodit dobře. Dokonce říkal, že v bytě filmového režiséra nesmí být židle. A víte proč? Aby jediné místo, kam si dáma může sednout, byla postel.
Ono se říkalo ledacos, dokonce Veronika Žilková řekla, že po románku s Jiřím Menzelem čekala děcko, ale protože byla mladá a měla před sebou celý herecký život, měla obavy, jestli by se o to děcko dokázala postarat, tak šla na potrat. A takových žen, které prošly postelí Jiřího Menzela, byly desítky možná stovky, až přišla Olga Kelymanová, česká producentka, dáma, která se točila okolo filmu, výstav i divadla a Jiřího Menzela uhranula.
Dokonce si ji v roce 2004 řekl vzal a Olga mu porodila tři děti. I když zajímavé je, že ani jedno pravděpodobně není Jiřího Menzela. Pan režisér to režíroval tak, jako kdyby to mělo být dílo na Oscara. První děcko si pořídila v době trvání manželství s Jiřím Menzelem, s režisérem Brabcem, to druhé děcko údajně bylo Jiřího Menzela, ale vrabci na střeše si cvrlikají, že otcem je nějaký tenisový nebo fotbalový manažer, jménem Zíka. A třetí děcko za života Jiřího Menzela si pořídila s egyptologem Bártou. Pan režisér se tvářil, že mu to nevadí, ale upřímně řečeno, neznám chlapa, kterému by mu to nevadilo.
Legendy z Činoherního klubu
Jiří Menzel ale nebyl spojen jenom s filmem, byl spojen také s divadlem, on byl vynikající divadelní režisér. Většinu divadelních her režíroval v Činoherním klubu a "prošly mu rukama", hvězdy, jako Hrzán, Abrhám či Sommer a myslím, že se Menzel považoval více za divadelního než filmového režiséra.
I když, i filmování zvládal s grácií, a na rozdíl od režisérů, jako je Věra Chytilová nebo Petr Schulhoff měl rád pracovní, vlídné prostředí. Třeba u Věry Chytilové se traduje, že Leoš Suchařípa si bral preventivně prášky na nervy, protože na něj pořád řvala. Nebo Petr Schulhoff, říkalo se, že se Luděk Sobota nedokáže naučit svou roli a tak musí improvizovat, a Petr Schulhoff tohle neměl rád. A Sobota, zase není schopný to zahrát přesně tak, jak to režisér potřebuje.
Tradovalo se, že po asi 8 opakovaní jedné scény v Schulhoffovi bouchly saze a vyrazil Sobotu před studio tady na Barrandově, protože věděl, že prší a tady není kde se schovat, takže Sobota tam byl 10 minut na dešti, aby mu trochu vychladla hlava. A říká se, že Jiřímu Menzelovi divadlo vyhovovalo víc, nevím každodpádně zemřel po těžké nemoci a zanechal tady manželku a tři děti.