Dnes naše "kolo štěstí" vylosovalo Waldemara Matušku, legendárního českého zpěváka. Pojďme zavzpomínat na jeho bujarý život.
Narodil se v roce 1932 v hudební rodině, maminka byla operetní zpěvačka Mia Malinová. Waldemar k ní měl hodně blízko, byla jeho vzorem, a možná také hlavním důvodem, proč se stal zpěvákem. Zpívat začal v Divadle Reduta, ale velkého věhlasu tam nedosáhl. A tak na začátku šedesátých let přesídlil do Divadla Semafor, kde tehdy Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem dávali dohromady legendární "scénu" šedesátých let. A právě tam se Matuška proslavil třeba v duetech s Evou Pilarovou, ale i v sólových písních.
Slavné začátky legendárního zpěváka
Z období Semaforu si určitě pamatujete písničku Jó třešně zrály. Matuška měl mužný hlas i vystupování, navíc zjistil, že ho kamera miluje… A co si budeme namlouvat, zpěváků, kteří vypadali jako chlapi, mluvili jako chlapi, zpívali jako chlapi a dalo se na ně "koukat", nebylo moc tehdy, stejně jako teď. A když se nějaký takový objevil, ženy ho prostě milovaly! Waldemar Matuška byl zjevením mužnosti i velkého charismatu, spojeného s tím hlubokým, krásným, hlasem. V šedesátých letech pak přešel zpátky ze Semaforu do Rokoka a zpíval duety s krásnými ženami tehdejších šedesátých, sedmdesátých let. Třeba s Helenou Vondráčkovou nebo Evou Pilarovou. Pamatujete si píseň Ty můj kvítku medový? Ano, to bylo s Helenou Vondráčkovou… Také natáčel, zpíval filmovou hudbu, třeba k seriálu Chalupáři. No a v roce 1986 odešel do Ameriky. Předtím se ale dal dohromady se svou osudovou ženou Olgou Blechovou…
Waldemar a jeho ženy
Matuška skvěle vypadal, uvědomoval si, že jeho charisma, vizáž i mužný hlas a udržovaná postava mu dávají určité výhody, a uměl si jich užít. Bydlel na Václavském náměstí ve čtvrtém patře. A vyprávěly se legendy, o tom všem, co se v jeho bytě dělo, které všechny tehdejší herečky ze Semaforu a dalších divadel bytem "prošly". Byl několikrát ženatý.
S první ženou se mu narodila dvojčátka, holčičky, obě dvě ale zemřely. Byla to velká tragédie, říká se, že smrt dětí byla reakce na očkování. Dále měl ještě syna Miroslava. S tím se ale příliš nevídal. S maminkou Miroslava se rozvedl a prý ty jeho rozchody byly bouřlivé po celý život...
No a poté potkal svoji osudovou ženu Olgu Blechovou, která zpívala ve skupině KTO, se kterou Matuška vystupoval. Zamilovali se do sebe a vzali se. A Olga Blechová byla "národem nenáviděna", tedy spíše jeho ženskou částí, protože Waldemar Matuška stejně jako Karel Gott byl symbolem mužnosti a snu většiny žen. A "vlézt do chomoutu" znamenalo pro Karla Gotta i Waldemara Matušku smrtelně zklamat statisíce žen, které nepochybně "tu šťastnou", kterou se v případě Waldemara Matušky stala Olga Blechová, nenáviděli. S Olgou se mu narodil druhý syn Waldemar. Po odchodu do Ameriky zůstal Matuška s rodinou na Floridě, kde žil také bratr Olgy Blechové.
Mistr odchodů…
Waldemar Matuška uměl odejít z té slávy a pozlátka, obdivu, na který byl léta zvyklý, nepřeceňoval ho. Spousta zpěváků, kterým visely na rtech statisíce žen a fanoušků, tak o emigraci neměli zájem, svoboda jim byla celkem ukradená, protože peněz měli dost a nějaký výjezd do zahraničí, ten si zařídili, když bylo třeba. Waldemar Matuška říkal, že ta nesvoboda, komunisti, estébáci a tak dále se mu nelíbí, že tady nechce žít, a tak odešel na Floridu, kde ho nikdo neznal.
Samozřejmě že neprorazil mezi americkou veřejnost, hrál většinou pro krajany nebo pro krajanské spolky, které ho pozvaly na vystoupení pro Čechy nebo emigranty. O té slávě, celonárodní, si mohl už nechat jen zdát. Na ulici v Miami nebo v Sant Petěrburgu, což je americké město na Floridě, kde žil, ho nikdo nepoznával, ale jemu to nevadilo. Až po roce 1989 se vracel do České republiky a jeho popularita byla pořád stejná! Lidé ho milovali, ale on už se nikdy natrvalo nevrátil, už nechtěl. Byl doma na Floridě. Zemřel v roce 2009 po vleklém zápalu plic.