Herečku Marii Motlovou (†67) si všichni pamatujeme z rolí svérázných žen, starostlivých maminek, ale hlavně jako komediální herečku. Nejvíc ji proslavila role babi v trilogii o rodině Homolkových.
Bohužel její skutečný život moc veselý nebyl.
Už odmalička ji to táhlo k divadlu, na přání rodičů však vystudovala zdravotnickou školu a začala pracovat v nemocnici jako zdravotní sestra. Práce v nemocnici ji vůbec nebavila, a tak nakonec přes nesouhlas rodičů si podala přihlášku na pražskou konzervatoř, kam byla přijata hned napoprvé.
Kariéru odstartovala v Divadle E. F. Buriana v Praze, odkud přešla do Studia Národního divadla a po jeho zrušení do souboru činohry Národního divadla. Tam při jednom představení zaujala režiséra a scenáristu Jaroslava Papouška, který jí nabídl roli ve svém chystaném filmu Ecce homo Homolka. Bylo to šťastné spojení. Postava babi Homolkové z ní udělala velkou hvězdu.
V soukromém životě příliš štěstí neměla. V prvním manželství prožila doslova peklo. Její muž hodně pil, byl agresivní a hrubý, což ji poznamenalo na celý život. S druhým manželem Karlem Friedrichem se seznámila během hostování v kladenském divadle. Vztah jim zpočátku fungoval bez problémů. Pak ale na Marii přišla krize středního věku. Soužilo ji, že nemá děti, trápila se tím, jak vypadá, a svůj bol "léčila" alkoholem.
"Bohužel pila, protože uvnitř byla nešťastná ze svého vzhledu. Zničilo jí to život. Jednou přišla opilá na představení do Národního divadla a kvůli tomu ji vyhodili. Skončila na venkovských divadlech," zavzpomínala na ni v deníku Blesk herečka Antonie Hegerlíková, její velká kamarádka.
Všechny peníze, které Mottlová během kariéry vydělala, údajně prohýřila. "Proplouvala životem, kterého si uměla užívat. Nikdy nevěděla, kolik vydělala, a dokázala jet taxíkem na Šumavu na chalupu, protože ji bolely nohy," vylíčila Hegerlíková.
Konec života byl pro Motlovou spíše utrpením. Pila každý den, dávky alkoholu zvyšovala, do toho ji trápily nateklé nohy a otevřené bércové vředy. Zemřel v srpnu 1985.
Zajímavostí je, že používala dva rodné listy. Jeden s rokem narození 1918, druhý s rokem 1920. Prý vždycky používala ten, který se jí v daný moment hodil nejvíc. A když jednou neměla peníze, prodala na černém trhu svoji občanku za 40 tisíc korun.