Celé jaro můžeme s napětím sledovat příběh primáře Ondřeje Franka, který kvůli zranění hlavy přichází o část vzpomínek a probouzí se v neznámé realitě. První díl seriálu Chlap byl na Nově odvysílán 10. března a sledovalo jej 839 tisíc diváků. Celkem se můžeme těšit na 16 epizod. Jaké bylo zákulisí natáčení, kdo z herců umí poskytnout první pomoc a jaké slovo se obtížně vyslovovalo i takovému hereckému matadarovi, jakým je Jiří Dvořák?
Ačkoliv příběh vypadá jako smyšlený, ve skutečnosti popisuje skutečné události, které ve svých autobiografických románech popsal italský lékař Pierdante Piccioni. Jen těžko si člověk dokáže představit, že by ztratil paměť jako hlavní hrdina Ondřej Frank. "Až do natáčení tohoto seriálu jsem se nad něčím podobným nikdy nezamýšlel. Sice jsem si, asi jako každý, někdy řekl, že bych na něco ve svém životě raději zapomněl, ale probudit se a nepamatovat si, vlastně vůbec netušit, co posledních dvanáct let ve vašem životě bylo, to se nedá jednoduše představit, pokud to člověk opravdu nezažije," myslí si herec Tomáš Maštalír, který se zhostil titulní role.
Šance jít lepší cestou
Nad tím, jaké to je, dostat se do Frankovy kůže, přemýšlela i jeho kolegyně Andrea Růžičková. "Musí to být moc zvláštní a také těžké, ale já se snažím ke všemu přistupovat pozitivně, takže bych asi zkoušela najít i na takovéto situaci něco kladného. Možná to souvisí s tím, že jsem věřící člověk. Věřím, že mě každá událost, byť s ní třeba nesouhlasím nebo se mi nelíbí, posouvá správným směrem. Na svém životě bych každopádně nechtěla měnit vůbec nic, je ale možné, že někomu by to mohlo dát šanci jít jinou a snad lepší cestou, než byla ta původní," tvrdí představitelka Evy Ulmanové. Než se Ondřeji Frankovi stal osudový úraz, tvořila s hlavním hrdinou pár a měli se brát. On si na jejich vztah ale už vůbec nevzpomíná a má v hlavě jen svou exmanželku Hanu, což je pro Evu velmi bolavé...
Musela ho hledat na internetu
Tomáš Maštalír má už s rolí lékaře dost zkušeností, protože se objevil například ve slovenské Ordinaci v růžové zahradě nebo v seriálu Dr. Ludsky. Je známý především u našich východních sousedů a v seriálové novince Chlap vlastně poprvé hraje v českém jazyce. Jeho kolegyně Jitka Ježková, která ztvárnila Frankovu bývalou manželku, dokonce přiznala, že než se spolu setkali, musela si jej vyhledat na internetu. "Zjistila jsem, že je to jeden z nejslavnějších slovenských herců, tudíž jsem za svou neznalost zastyděla. A při natáčení jsem zjistila, jak obrovský profesionál to je, to se mi opravdu moc líbí. Navíc je příjemný, pohledný a skvěle hraje, co víc si můžeme přát. On je ten, na kterém celý seriál stojí," pěje na svého slovenského kolegu chválu představitelka Hany, ředitelky nemocnice. Jediný z herců, koho Tomáš Maštalír znal před natáčením osobně, byl Jiří Dvořák, který hraje Frankova cílevědomého kolegu Marka Sýkoru. Pracovně se spolu ale rovněž setkali poprvé.
Zkuste vyslovit slovo "koronarografie"!
Hrát lékaře není med, zejména kvůli specifickému slovníku. Některé odborné výrazy se těžko pamatují, ale i vyslovují, jak potvrzuje Jiří Dvořák. "Nejsou to slova, která člověk běžně používá. A občas se vám tak stane, že se zaseknete a nemůžete některý termín vůbec vyslovit. Já měl třeba při jedné replice problém se slovem koronarografie," prozradil úspěšný herec. Jitka Ježková přiznává, že je ráda, že se na rozdíl od svých kolegů nemusela odborné termíny učit. "Hraji ředitelku, nikoli lékařku. Byla jsem sice na školení, podobně jako ostatní kolegové, ale naštěstí se již nemusím učit složité odborné lékařské termíny ani to, jak zahrát chování lékařů při některém vyšetření či zásahu. To ostatním rozhodně nezávidím," připouští sympatická blondýnka.
Společná vojna s mediky a muzikanty
Protože se celý seriál odehrává v nemocničním prostředí, nabízí se otázka, jaký mají hlavní protagonisté vztah k lékařům. "Syndrom bílého pláště naštěstí nemám, naopak si lékařů velmi vážím. Mám mezi nimi i hodně kamarádů, herci a doktoři vždy trochu tíhli k sobě. Za nás již v době, kdy jsme ještě za socialismu chodili na vysokou školu. Tehdy jsme absolvovali vojnu společně právě s mediky a muzikanty. I díky tomu jsou naše vztahy velmi dobré," vzpomíná Jiří Dvořák. Také Tomáš Maštalír má mezi lékaři mnoho kamarádů. "Vážím si toho, že jsou. Zejména když přistupují vážně k té obrovské odpovědnosti, která jejich povolání provází, a když se za všech okolností snaží najít to nejlepší řešení pro pacienta. K takovým lékařům mám obrovský respekt a úctu. A hlavně nyní, v této situaci. O to více před nimi smekám klobouk. Hlavně před těmi, kteří to stále nevzdávají a navzdory velkému vyčerpání jdou dále. Myslím si, že to ani nedokážeme ocenit," složil lékařům poklonu slovenský herec.
Syn Mirečka z Básníků
Kvůli rolím prošli herci před natáčením kurzem první pomoci. "Ano, učili nás, jak se napíchává jehla, měří puls, jak se obsluhují některé přístroje a podobně. A součástí bylo i školení," popisuje Valér Mbila, který v seriálu hraje doktora Gabriela Kidane, o němž sám s jistou dávkou nadsázky říká, že je něco jako syn Mirečka z filmů o Básnících. Také přichází do Čech z Afriky a chce vystudovat na lékaře, pracovat zde a získat veškeré potřebné atestace. A jak by herci zvládli poskytnout první pomoc i ve skutečnosti? "Přiznávám, že to není nic pro mě. Ne že bych omdlévala nebo se mi dělalo špatně z toho, že například vidím krev, ale já se příliš vcítím do bolesti a strachu zraněného člověka, takže mě to úplně ochromí. V tomto případě nejsem moc použitelná. Naštěstí v podobných situacích skvěle funguje můj manžel, který dokáže vše řešit s klidem a mužskou energií. V tomto na něj plně spoléhám," připustila Andrea Růžičková. Kdo naopak s ošetřováním nemá problém, je Jan Nedbal alias medik Filip Coufal. Ve skutečnosti je totiž vystudovaný zdravotnický asistent! "Maturitu jsem složil na střední zdravotnické škole v Děčíně a na praxi v nemocnici jsem během studia strávil přibližně dva roky. Vyzkoušel jsem si všechno možné, od převazů po stlaní postelí a píchání injekcí," prozradil. Dokonce už několikrát podával i první pomoc.