Jako dědu Peška vídáme Rudolfa Hrušínského v seriálu Ulice už sedmnáct let. Oblíbená postava provází diváky od samého počátku. Herec nechybí ani v jarní sezóně - a navíc není jediný z klanu hereckého rodu Hrušínských, kdo prostřednictvím své role v nekonečné sérii vypráví příběhy ze sousedství...
V pořadí třetí Rudolf Hrušínský slavného hereckého klanu vzešel z půl století dlouhého svazku Rudolfa a Evy Hrušínských. Poprvé se pár setkal v roce 1945 v Plané nad Lužnicí a už o rok později, 5. října 1946, přišel na svět jejich první syn, který po otci zdědil jméno, herecké vlohy i lásku k rybaření a myslivosti. Už jako malý kluk jezdil Rudolf s tátou, vášnivým nimrodem, na hony, a protože neměli loveckého psa, nosil mu skolené zajíce a bažanty. Také vzpomíná, jak spolu mlčeli u rybářského prutu, čekajíce na úlovek. Prvního sumce prý chytil už jako osmiletý capart. A samozřejmě otce chodil doprovázet i do divadla, díval se na jeho představení a pobýval v šatně. Genius loci dnes zaniklého Komorního divadla, které spadalo pod Městská divadla pražská, nasákl až do morku jeho kostí. Není tedy divu, že on i bratr Jan se vydali v otcových šlépějích...
Začalo to klavírem a akordeonem...
Než v roce 1974 nastoupil na DAMU, věnoval se Rudolf Hrušínský hudbě. Studoval klavír a akordeon na Státní konzervatoři, nakonec jej ale přeci jen osud zavál na divadelní prkna. Začínal v pražském Činoherním klubu, v němž působil dvacet let, a na počátku 70. let debutoval ve filmu Lítost, kde si zahrál s otcem i bratrem. Ostatně, před kamerou se s tátou setkal mnohokrát.
Objevili se spolu například ve filmech Vesničko má, středisková, v Obecné škole, Slavnostech sněženek či Postřižinách. Dříve byl označován jako Rudolf Hrušínský nejmladší, aby se od svého otce a dědečka odlišil. S příchodem další generace se však pojmenování posunulo - Rudolfem Hrušínským nejmladším se stal dnes jednapadesátiletý prvorozený syn, kterého má s manželkou právničkou. Později se jim narodili ještě dva potomci, David a Martin, ale pouze Rudolf po otci převzal "komediantské" žezlo - v 80. letech se stal idolem dívek díky titulní roli v Discopříběhu.
Splněný sen o Himálaji
Láska k rybám se promítla i do jeho profese - prováděl pořadem Jak na ryby s Rudou Hrušínským anebo Jak na to..., kde se zaměřoval i na myslivost. Rudolf Hrušínský mladší je také nadšeným cestovatelem. Navštívil rovníkovou Afriku, projezdil téměř celou Asii od Mongolska až po Srí Lanku a splnil si i svůj velký sen: vidět Himálaj.
Své zážitky dokumentoval prostřednictvím fotoaparátu i kamery a tíhne rovněž k výtvarnému umění. Dokonce sám maluje a po revoluci založil síť galerií U Rudolfa, které se však později kvůli vysokým nákladům musel vzdát. Herectví se ovšem nevzdává, přestože loni v říjnu překročil pětasedmdesátku. Na svém kontě má přes padesát filmů, ve výčtu jeho rolí nechybějí ani seriály.
Nejvíce se do srdcí diváků zapsal v nekonečné sérii Ulice, kde v roli Vlasty Peška působí už neuvěřitelných 17 let! Hned na počátku jej do projektu zlákal režisér Dušan Klein, s ním již dříve spolupracoval, proto neváhal a na nabídku ztvárnit správce činžovního domu, který vychovává vnučku Adrianu, kývl. Tehdy netušil, jak moc se s rolí sžije a že mu přinese ocenění TýTý za nejlepšího herce i úspěch v anketě ANNO.
Díky Ulici má i po sedmdesátce vytrénovanou paměť
Velmi oblíbenou dvojici vytvořil společně s Hanou Maciuchovou alias Miriam Hejlovou, se kterou se Pešek seznámil na rybách. Po odchodu paní Maciuchové místo po boku stárnoucího domovníka obsadila Amálka v podání Dany Syslové.
V Ulici ovšem můžeme vídat i další členy rodiny Hrušínských. Manželka Rudolfova bratra Jana Miluše Šplechtová v seriálu hraje Jolanu a od podzimu v něm účinkuje i Kristýna Hrušínská, která je dcerou Miluše Šplechtové jak ve skutečnosti, tak i v seriálu, kde ztvárnila Vandu.
Se svým strýcem Rudolfem točila Kristýna poprvé. "Moc jsem se na to těšila," prozradila. Jak Rudolf Hrušínský přiznal, Ulice ho udržuje v kondici. "Fakt je ten, že zatím problémy s pamětí nemám, mám ji docela dobře vytrénovanou a neustále ji trénuji. Protože hraji v seriálu, kde třeba natáčíme 40 stránek textu za den a musím se je naučit přesně. Tam není možná žádná improvizace, protože to snímají tři kamery a kameramani čekají na určité slovo v textu, kde se přepíná," prozradil herec pro Český rozhlas.
Kromě seriálu se letos Rudolf Hrušínský objevil i v premiéře nového filmu Stáří není pro sraby o čtveřici důchodců, kteří se vydávají na výlet a vzpomínají na mladá léta. Jeho parťáky si zahráli Jiří Krampol, Luděk Sobota a Jan Přeučil.