Je velký, bez vlasů, umí se tvářit přísně, nepřístupně, vážně. Dost dobrý základ pro to, aby se jeho hereckou "specializací" stali záporáci.
Jenže to by byla velmi odbytá charakteristika Roberta Jaškówa (53). Tenhle charismatický herec je totiž mnohem víc než jen doktor Mára z Ordinace v růžové zahradě.
Ač je v soukromém životě milovník veselí a dobrých vtipů, jak sám říká, "své" záporáky si vyloženě užívá. Ale zároveň k tomu dodává, že těch kladných a pozitivních rolí má na svém kontě mnohem víc, jen si je nikdo nepamatuje a nevšímá si jich.
A nedávno dostal příležitost si osobně vyzkoušet jaké to je, stát se, naštěstí jen na chvíli, na divadelních prknech a jen jako, největším zloduchem současnosti, diktátorem Vladimirem Putinem.
Hru Příliš drahý jed začal zkoušet asi před rokem a půl na prknech pražského Švandova divadla. Jedná se o rekonstrukci vraždy Alexandra Litviněnka.
To bylo ještě před začátkem války na Ukrajině. Po napadení Ukrajiny ruskou armádou se ale stále víc lidí začalo ptát, jaké je to hrát Putina, a o tom se herec rozpovídal pro Český rozhlas Dvojku.
"Když něco zkouším nebo hraju, nejsem jím ani hodinu před představením, ani deset minut po představení. Putin je pro mě role jako každá jiná. Nemůžu si říct: Dneska hraju Putina, musím se den před představením soustředit."
Vžít se do postavy Putina bylo i pro tak ostříleného herce poměrně složité.
"Snažil jsem se ho uchopit ne tak, abych ukázal, že v něčem je i dobrej, ale nevím, jestli má nějaký dobrý stránky," soudí Jašków. "Co jsem si nastudoval, tak jsou jeho pohyby, protože ty jsou opravdu skvostný a signifikantní. Jeho máchání levou rukou s tím, že pravá je u těla přimrzlá," popisuje.
"Na internetu je jedno asi tříminutové video, jak Putin kráčí kremelským palácem, míjí svoje pohůnky, kterým podává ruku, zkoumá obraz za chůze, jde po schodech až do svého vozu. Není to obyčejná chůze. Tam se o něm dozvíte mnohem víc, než kdybyste studovali jeho životopis," vysvětluje svou přípravu herec.
"Zkoušelo se v době, kdy ještě neprobíhala anexe Ukrajiny a my chtěli poukázat jen na to, jak jen režim funguje. Je to člověk, zrůda, která zcela evidentně nechala otrávit Litviněnka poloniem, který se nedá nikde jinde sehnat než v jedné ruské továrně," dodává herec. "Pak přišla válka, Putinem zvaná speciální vojenská operace, a o to víc dnes rezonuje i s publikem, které si ještě víc uvědomuje to, jak režim funguje."