Loni v lednu Karel Šíp uvedl neuvěřitelný šestistý díl Všechnopárty. Ten první byl odvysílaný již v listopadu 2005. V pražském Divadle Semafor tehdy do křesla hostů usedl herec Miroslav Etzler, Roman Skamene a psychiatr Karel Nešpor. Od té doby patří talkshow mezi nejoblíbenější pořady na televizních obrazovkách.
Dětství Karla Šípa je úzce spjato s Teplicemi, kde žil s rodiči, protože jeho tatínek účinkoval v místním divadle. Otec se původně jmenoval Karel Hugo Feuerfeil, ale po 2. světové válce si německy znějící příjmení změnil. A tak se i jeho syn, narozený těsně po válce - 1. června 1945 - dnes jmenuje Karel Šíp. Když bylo malému Karlovi deset let, dostal tatínek nabídku angažmá v divadle v Ostravě, a tak se celá rodina přesunula do Moravskoslezského kraje, kde dnešní moderátor a bavič okusil, jaké je to stát na divadelních prknech. Zatímco rodiče zakotvili v Ostravě až do důchodu, Karel ve 14 letech odešel do jižních Čech, aby v Čimelicích studoval Střední průmyslovou školu filmovou. Zároveň se však pravidelně a s chutí vracel do své rodné Prahy, kde o prázdninách často pobýval u svého kmotra na Vinohradech. Dodnes vzpomíná, jak vyrážel do místního kina...
Osudový Faraon
Maturoval v roce 1963 a po ukončení střední školy měl dvě možnosti, kam se vydat za prací - buď jít na Barrandov nebo do Československé televize. Vybral si druhou možnost. Kdo by si však myslel, že zamíří před kameru, byl by na omylu. Zprvu se živil jako asistent produkce a přenášel filmové pásy ze střižny nebo ze studia do laboratoří. Vzpomínal, jak tehdy byly budovy televize roztroušené po celé Praze, takže se často pěkně nadřel. V roce 1971 založil skupinu Faraon, kde hrál na baskytaru. Mikrofonu se v ní chopil Jiří Schellinger a v kapele účinkoval také Jaroslav Uhlíř, se kterým Šíp později utvořil dvojici v pořadu Hitšaráda. A svého času se ve Faraonu objevila i Marcela Holanová, budoucí manželka Karla Šípa...
Tatínkem těsně před šedesátkou
Z manželství se zpěvačkou Marcelou Holanovou vzešel syn Karel, který se narodil na počátku 80. let. Po pětadvaceti letech se ale svazek se zpěvačkou, pro niž napsal několik hitů včetně duetu s Karlem Gottem Čau lásko, rozpadl. Karel Šíp se podruhé zamiloval do o třicet let mladší tanečnice Ivy Havránkové, která pracovala jako asistentka dramaturga v redakci zábavy na Nově. Přišla se podívat na natáčení pořadu Horoskopičiny a zůstala i poté, co se kamery vypnuly... Přeskočila jiskra a před Vánoci roku 2003 přišel na svět jejich syn Jan. V létě 2007 si pak s Ivou řekli své ano na řeckém poloostrově Chalkidiki. Za svědka šla Karlu Šípovi Jiřina Bohdalová.
Neúnavný hitmaker
Karel Šíp je nejen proslulý moderátor a bavič, ale také výborný textař. Přitom přiznává, že texty psal vždy na vyzvání, nikoliv z vlastní potřeby. Spolupracoval s Karlem Gottem, Karlem Svobodou, Petrem Jandou a Olympikem, psal pro Petru Janů, Hanu Zagorovou i Leonu Machálkovou. Na svém kontě má okolo pěti stovek písňových textů, včetně řady evergreenů, jako jsou Když muž se ženou snídá, René, já a Rudolf, Promovaní inženýři, Ďábelská jízda a mnoho dalších. Dokonce vytvořil i libreto k muzikálu Ať žije rokenrol, který měl premiéru v říjnu 2010 v pražském Divadle Broadway.
Spisovatelem v době covidové
Největší úspěch však Karel Šíp zaznamenal ve svých pořadech. V roce 1995 začal s talkshow Horoskopičiny, kam si zval zajímavé hosty, následovaly Rozjezdy pro hvězdy nebo Tyjátr. Od listopadu 2005 pak pravidelně Česká televize vysílá Všechnopárty, kterou můžeme na televizních obrazovkách vídat každý týden až dodnes. V době pandemie byla však talkshow téměř na rok přerušena. V té době Karel Šíp natáčel pouze Minišou, kde dělal velké rozhovory se slavnými osobnostmi. A také se v koronavirovém období pustil opět do psaní... Z jeho pera pocházejí již knihy Skopičiny mýho života (2001), Bavič (2012), Karneval paměťových buněk (2018). Když přišla doba covidová, oslovilo jej proto nakladatelství, jestli by nechtěl znovu usednout za klávesnici. V létě tedy na chalupě zasedl na zahrádce s notebookem, udělal si kávu a vznikla z toho jeho nejnovější knížka s názvem Do hrobu si to nevemu... Kromě střípků vzpomínek z vlastního života je mozaika uspořádaná také z různých glos a zamyšlení, která se mu honí hlavou. Dotýká se uříznutého ucha Vincenta Van Gogha, přistání na Marsu i obrazu Mona Lisa. Přiznává, že vždy byl milovníkem záhad - ale ani při jejich rozplétání nechybí jeho pověstný humor.
Věděli jste, že...
• Všechnopárty je na obrazovkách České televize už více než 16 let!
• Karel Šíp se objevil i v epizodních rolích v několika seriálech a filmech - například Vrchní, prchni!, Líbáš jako Bůh, Probudím se včera nebo seriálu Hospoda.
• Je nadšeným sportovním fanouškem. Už jeho tatínek byl fotbalovým fandou, takže ho vodil na zápasy v Teplicích a v Ostravě pak na Baník. Ze Šípa se později stal sparťan a poté přesedlal na Bohemku, které zůstal věrný. Sám je neodmyslitelně spjatý s fotbalovým klubem Amfora, se kterým projezdili kus světa. A také si s chutí zahraje tenis.