Není mnoho českých filmů, které byly nominovány na Oscara, ale kultovní snímek režiséra Jana Svěráka (57) z roku 1991 k nim patří. Hořkosladké vzpomínky scenáristy Zdeňka Svěráka (85) na dětství v poválečném Československu se staly legendárními.
Po třech dekádách, co film Obecná škola existuje, snad není nikdo, kdo by neznal učitele Igora Hnízda, rodinu Edy Součka a jeho kamaráda Tondu či učitelku Maxovou, jejíž psychické zdraví se definitivně vytratilo za katedrou pod tíhou lumpáren v chlapecké obecné škole. Nápad na scénář dostal Zdeněk Svěrák už v roce 1985, kdy dotáčel v Košicích film Jako jed a s kolegy se tam bavili historkami ze školy. Scénář dokončil v roce 1988 a natáčení začalo o dva roky později. I tentokrát se nechal inspirovat vlastními zážitky.
Sám kdysi uvedl, že Jan Tříska ztvárnil učitele Igora Hnízda ve své první roli po návratu z emigrace tak přesvědčivě, že vzpomínku na jeho skutečného učitele Václava Mejstříka mu zcela vytěsnil. Pro hlavní roli malého Edy Součka byl z dvanácti stovek dětí vybrán vyjukaný chlapec Václav Jakoubek, který si v čerstvě osvobozeném Československu užívá klukovských dobrodružství, z nichž je tím nejvýraznějším nový učitel, statečný odbojář a sukničkář Igor Hnízdo, jenž nahradil psychicky labilní učitelku Maxovou.
Marián Labuda a Josef Kemr nabídku odmítli
Tu bravurně ztvárnila Daniela Kolářová, jež svou roli vyšperkovala do posledního detailu. "Bylo mi jí z duše líto. Ona spadala do generace učitelek, které nesměly mít děti. A já si k ní vystavěla celý životopis. Představovala jsem si, jak žije s maminkou v malém domečku, mají hospodářská zvířata a ona musí každé ráno obstarat maminku, nakrmit králíky a nasypat slepicím. Nemá žádnou možnost seberealizace v partnerském vztahu, v osobním životě, je totálně bezmocná a rezignovaná. A pak jde do školy a tam na ni ještě čeká třída s tím grázlem. Když se nakonec zbláznila a vyšla ze třídy do krajiny, přála jsem si, aby se pro ni shůry natáhla ruka a pánbíček si ji vzal k sobě do nebe," svěřila se Kolářová v jednom z rozhovorů. Film byl celkově skvěle obsazen, vedle Třísky a Kolářové si v něm zahrál také sám Zdeněk Svěrák, jemuž hrála manželku Libuše Šafránková, objevil se tam také Bolek Polívka a celá plejáda dalších fantastických herců. Nelze opomenout ani Rudolfa Hrušínského, jenž by se ale ve filmu neobjevil, kdyby roli kvůli jinému natáčení býval neodmítl Marián Labuda. Tvůrcům dal košem také Josef Kemr, který měl původně hrát fakíra Radžu Tamila, jehož nakonec obdivuhodně ztvárnil Petr Čepek. V Obecné škole si zahráli také tři režiséři - Jiří Menzel, Karel Kachyňa a Irena Pavlásková. Nabídku dostal též Václav Klaus na roli poštovního úředníka. Ten na ni ale neodpověděl.
Školní třídu zničili bezdomovci
Film inspirovaný dětstvím Zdeňka Svěráka je autentický hned v několika ohledech. Natáčelo se v domě, kde Svěrákovi opravdu bydleli, a některé předměty v domě filmových Součkových jsou originály ze Svěrákova dětství. Jedná se například o lampu, jíž musel tatínkovi svítit, nebo hodiny na zdi. Už méně veselou skutečností je, že obrázek na hrobě zesnulého Edy Součka je fotka Zdeňka Svěráka - bratra herce a scenáristy Zdeňka Svěráka -, který zemřel stejným způsobem. Když se pak Svěrákovým narodil druhý syn, rodiče jej pojmenovali po jeho zesnulém bratrovi, tedy Zdeněk. Dokonce i záběry ze školy se natáčely ve škole, do níž Svěrák jako dítě chodil. Nacházela v nouzové kolonii Slatina v pražské Michli. Areál školy měl pět budov, jedna z nich sloužila jako školka, zbylé čtyři jako chlapecká obecná škola. Ještě donedávna se dala třída, v níž se natáčelo, poznat a s trochou odvahy i navštívit, ale už po natáčení filmu obsadili budovy bezdomovci, zahltili je odpadky a zdemolovali. Přízeň diváků si tento film uchoval dodnes.