Češi na silvestra nejčastěji cestují za teplem a koupáním. Nejoblíbenější destinací je letos Egypt, na který připadá 40 procent objednávek, následují Kanárské ostrovy s osmi procenty a Omán s šestiprocentním podílem. Další je Zanzibar a Spojené arabské emiráty. Délka silvestrovských pobytů se pode údajů největší cestovní agentury Invia pohybuje okolo osmi dnů.
"Naši klienti mají největší zájem o pobytové zájezdy u moře, nejčastěji na týden, s all inclusive službami. Mezi další oblíbené kategorie patří lyžařské pobyty, poznávací zájezdy a euro víkendy," říká mluvčí agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková.
Egypt láká především svým teplým podnebím, díky kterému je možné se i na přelomu roku opalovat nebo potápět v moři. Zároveň je počasí v prosinci či lednu mnohem příjemnější pro výlety a objevování egyptské kultury. Kanárské ostrovy vedle tepla nabízejí i možnost bujarých oslav ve vyhlášených podnicích na Gran Canarii nebo večírků přímo na pláži. Zanzibar zaujme především exotickou přírodou a čistým mořem, Omán kromě toho má i řadu historických památek nebo vyhledávané hory.
Oblíbené je i Maďarsko nebo Paříž
Oblíbené jsou také termální lázně v Maďarsku nebo romantický silvestr v Paříži, kam míří oslavit závěr roku čtyři procenta klientů agentury Invia. Z Evropy dále vede Rakousko se čtyřmi procenty, za ním je Česká republika nebo Slovensko se třemi procenty.
Přes 80 procent zákazníků volí leteckou dopravu a 17 procent vlastní dopravu, dvě procenta vyrážejí autobusem. Převažují pobyty ve čtyřhvězdičkových hotelech (54 procent) a pětihvězdičkové hotely (29 procent). Více než dvě třetiny (71 procent) volí all inclusive a 17 procent polopenzi.
Nejvíce na silvestrovské pobyty jezdí páry, které tvoří 54 procent klientely, celé rodiny pak 31 procent. Malé skupiny mají podíl osm procent a celkem početnou skupinu tvoří také single cestovatelé, převážně ženy, se sedmi procenty. Nejčastěji zájezdy kupují lidé ve věku 40 až 54 let.
Zákazníci jsou z 18 procent z Prahy a 15 procent tvoří lidé ze Středočeského kraje. Dále pak Moravskoslezský a Jihomoravský kraj, obojí s podílem necelých devět procent.