Americká urologická společnost uvádí, že ve Spojených státech amerických se dělá každý rok 175-500 tisíc vasektomií. Tento trend mužské antikoncepce v posledních letech objevují i Češi. Během půlhodinového ambulantního zákroku lze vyřešit problém, jak se neomezovat v sexuálním životě, když pár nechce počít dítě. A jde to i bez skalpelu.
Rodina je kompletní a dalšího potomka si již pár nepřeje. Případné těhotenství anebo užívání hormonální antikoncepce by mohlo ženu ohrožovat na zdraví anebo dokonce na životě. Muž zkrátka netouží po roli otce, přesto chce žít aktivním sexuálním životem bez používání kondomu či přerušované soulože. Důvodů, proč se pánové rozhodnou pro vasektomii, při níž dochází k přerušení chámovodů, může být celá řada.
V USA nastal boom
Ve Spojených státech je tento zákrok poměrně rozšířený, podstoupí jej ročně až půl milionu Američanů. Zájem se nyní ještě zvýšil v souvislosti se zrušením rozsudku Roe vs. Wade americkým Nejvyšším soudem, čímž bylo de facto zrušeno právo na interrupci dané verdiktem z roku 1973. Nyní jednotlivé státy budou o možnosti potratu rozhodovat samy a v některých případech již vede k zákazu interrupce. Vasektomie, která se považuje za nejspolehlivější metodu mužské antikoncepce, se tak dostala do popředí zájmu. Důvodem jsou nejen obavy mužů, aby svou partnerku nepřivedli do jiného stavu, ale také ekonomický aspekt, jelikož z dlouhodobého hlediska vyjde vasektomie finančně výhodněji než nákup prezervativů nebo dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce u žen.
Vasektomii objevují i Češi
V České republice se o této metodě, jak zabránit otěhotnění, ještě před dvaceti lety příliš nehovořilo. A pravdou zůstává, že antikoncepce bývá i dnes častěji v rukou žen. "V každém případě je vasektomie levnější, bezpečnější a méně komplikovaná než například podvázání ženských vaječníků, což je jedna z metod trvalé ženské antikoncepce," vysvětluje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha.
Nebojte se zeptat
Přestože povědomí o vasektomii v přibývajících letech i v české kotlině stouplo, stále ještě toto téma vyvolává mnohdy rozpaky a vášnivé diskuze. Často z nevědomosti, někdy kvůli předsudkům nebo rozšířeným mýtům. Základem je, aby byl muž, který se rozhodne operaci podstoupit, dobře informován. Před samotným zákrokem ho proto čeká jak pohovor s urologem, tak i komplexní urologické vyšetření. "Zhodnotí se zdravotní stav pacienta, proberou se důvody, které ho vedou k vasektomii a součástí je samozřejmě vyšetření zevního genitálu," popisuje MUDr. Stolz. Jestliže nemá zájemce o vasektomii zásadní kontraindikace, nebo neužívá léky, které ředí krev, nepotřebuje další vyšetření a může se objednat na zákrok.
Jde to i bez skalpelu
Dnes je zákrok prováděn za pomoci moderních metod a patří k bezpečným a rychlým operacím, kvůli nimž není zapotřebí podstupovat narkózu. "V dnešní době se vasektomie provádí s pomocí lokální anestezie, pacient tedy během zákroku necítí žádnou bolest. Operatér malým vstupem na šourku odhalí chámovody, které ve dvou místech podváže a přestřihne. Oba jejich konce uzavře, obvykle stehem a koagulací, a vrátí do šourku. Celá operace trvá zhruba půl hodiny a provádí se ambulantně. Není tedy nutná celková anestezie ani hospitalizace," vysvětluje princip a postup zákroku primář Stolz. Současná medicína umožňuje provést zákrok i bez skalpelu. Tato varianta je šetrnější, navíc není nutné kůži šourku šít a následně odstraňovat stehy.
Stačí den klidu a týden bez bazénu a sauny
Rekonvalescence po zákroku není nijak zdlouhavá. "Pacient by měl po zákroku alespoň 24 hodin dodržovat relativně klidový režim. Přechodně se mohou objevit mírné tahavé či tlakové bolesti v šourku. V takovém případě lze užít analgetikum, například Ibalgin 400 mg s velmi dobrým efektem. Pokud má muž ‚kancelářské‘ zaměstnání, může se ihned po zákroku vrátit do práce. Namáhavou práci ale doporučuji na den až dva odložit," radí primář Stolz a dodává: "Obvykle jeden týden se doporučuje nevykonávat výraznější fyzickou aktivitu, zvedání těžkých věcí, posilování, silové sporty, koupání v bazénech a přírodních koupalištích a návštěvu sauny. Je také nutné odložit o 7 dní pohlavní styk." Operace nepatří mezi zákroky hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Cena se pohybuje okolo 15 tisíc korun.
Co když si to rozmyslím?
Některé pány mohou od zákroku odrazovat obavy, že když si rozhodnutí rozmyslí a budou chtít mít v budoucnu děti, nebude to již možné. To je pravda jen z části. Možná je i takzvaná reanastomóza - operace, při níž jsou chámovody opět propojeny, ale jedná se o komplikovanější zákrok a úspěšnost se pohybuje okolo 50 až 70 %. Lékaři proto doporučují mužům nechat si před vasektomií odebrat spermie a uchovat je zmrazené ve spermabance. V případě, že by v budoucnu přeci jen zatoužili po potomkovi, je zde možnost tyto spermie využít při umělém oplodnění partnerky. Spermie lze případně odebrat i přímo z varlat.
3 mýty o vasektomii
Budu mít problémy s erekcí!
Žádný strach, na sexuální výkon nemá vasektomie vliv. Erektilních dysfunkcí vlivem provedení tohoto výkonu se tedy bát nemusíte. Nemění se libido, ani citlivost penisu či hladina testosteronu. Naopak někteří muži tvrdí, že si sex užívají více, protože není přerušován nasazováním kondomu a nezastiňují ho obavy, aby partnerka nepřišla do jiného stavu.
Po vasektomii je muž ihned neplodný!
Pozor: Spermie z ejakulátu vymizí až po několika desítkách ejakulací! "Doporučujeme za 6 až 8 týdnů od výkonu provést vyšetření ejakulátu (spermiogram) k potvrzení absence živých spermií v ejakulátu. Do té doby je nutná jiná forma antikoncepce během pohlavního styku," upozorňuje primář Stolz. Jestliže nejsou v ejakulátu nalezeny vitální spermie, sterilita je zajištěna a další kontroly již nejsou nutné.
Zvětší se mi varlata!
Rozšířeným mýtem je, že se po zákroku zvětší varlata, protože se v nich začnou hromadit spermie. Nemusíte mít obavy, jejich velikost zůstává stejná. Mění se pouze objem ejakulátu, kterého je přibližně o 4-5 % méně a nejsou v něm již spermie. Tuto změnu však patrně ani nepostřehnete.