Mnoho lidí považuje čištění uší za samozřejmost, která není žádná věda. Pravidelně si uši čistí pomocí kosmetických tyčinek s pocitem, že pro své uši dělají maximum. Tyčinky však ve skutečnosti nejsou pro ušní hygienu nejvhodnější, jelikož někdy mohou ušní maz zatlačit hlouběji do kanálku.
Tam se maz postupně hromadí a tuhne. Následně se vytvoří v uchu mazová zátka, kterou doprovázejí nepříjemné symptomy. Nejčastěji se jedná o pocity zalehnutého ucha, ušní šelesty či nedoslýchavost. V horším případě může dojít i k tlaku a bolesti ucha, k závratím a někdy i k nevysvětlitelným bolestem hlavy. Pokud se ušní mazová zátka neřeší, časem se dostaví i zánět. V takovém případě je nutné již neprodleně vyhledat lékaře.
Jak mazová zátka vznikne?
Nejobvyklejším důvodem vzniku zátky je právě nesprávné čištění uší, nejčastěji právě vatovými tyčinkami nebo jinými nevhodnými předměty (zápalky, špendlíky, kancelářské svorky). Pravděpodobněji se zátka bude tvořit i lidem, kteří mají genetické predispozice k nadměrné tvorbě mazu nebo pracují v prašném prostředí. Na pozoru by měli být i plavci a osoby holdující vodním sportům. Zatečení vody do zvukovodu totiž způsobí nabobtnání ušního mazu, které opět vede ke vzniku zátky.
Čištění uší patří k základním hygienickým návykům. Na rozdíl od čištění zubů či sprchování ho však nemusíme provádět příliš často. Ušní maz je totiž v určité míře dobrá věc. Jeho úkolem je zadržovat bakterie a nečistoty, které by se mohly dostat až k ušním bubínkům. Tenká vrstva ušního mazu je tedy žádoucí.