Pampeliška je pro mnoho lidí otravným plevelem, zkušení bylinkáři ale vědí, že je to opravdový léčivý zázrak.
Pokud vás trápí problémy s játry, žlučníkem, překyselení žaludku nebo horkost, která se projevuje třeba častým pálením žáhy, je pro vás pampeliška tím pravým elixírem. Jako jaterní zázrak se v posledních letech vyzdvihuje především ostropestřec mariánský. Podle zkušených "babek bylinkářek" je ale pampeliška mnohem účinnějším lékem.
Jaterní a žlučníková kúra za hubičku
Nejlepší možností pro vaše zdraví je pampelišku nasbírat někde "za chalupou". Prostředí, kde se sbírá, ale musí být opravdu čisté. K tomuto účelu není vhodná ani zahrada, kde si občas "uleví" nějaký pejsek, ani třeba louka u silnice, na které se usazují zplodiny z aut. Pokud tedy máte možnost vyrazit na pampelišku někam do přírody, je to ideální. Je třeba se vybavit malým rýčem, protože kořeny pampelišky sahají hluboko.
Sbírejte nejlépe starší rostliny, tedy ty velké, které mají pořádné kořeny. Sbírá se ideálně v období, kdy rostlina ještě nezačala kvést. Kořen opatrně vyryjte, a nebojte se si domů odnést celou rostlinu, nejlépe v nějakém papírovém či látkovém sáčku nebo košíku. Rostliny sbírejte opatrně, berte si asi 10 až 15 kusů.
Po příchodu kořeny opatrně očistěte kartáčkem, nakrájejte ostrým nožem na kolečka a dejte sušit, v období jara je nejlepší sušit v sušičce, protože kořeny se suší dlouho a počasí není ještě opravdu teplé. Z listů pampelišky si každý den uvařte ranní nápoj. Je dobrý na očistu těla.
Z nasušených kořenů si pak připravujte po dobu 3-4 týdnů dvakrát denně čaj, pijte po douškách - nejlépe během dopoledne a po obědě. A pokud na sběr nejste, kupte si pampeliškový kořen u dobrého bylinkáře.