Možná vás tato informace překvapí, ale oční vadu má více než šedesát procent lidí. Pouhá čtvrtina z nich si ale dojde k očnímu lékaři na vyšetření. Přitom dnes je na výběr neuvěřitelná škála obrouček různých barev a tvarů, které z brýlí dělají dokonalý módní doplněk.
Co nejčastěji trápí oči dospělých?
Abyste svůj zrak správě chránili, nechávejte se vyšetřit u očaře alespoň jednou za dva roky, i když nemáte žádné obtíže. Dospělé oko může trápit krátkozrakost, špatné vidění do dálky či dalekozrakost, kdy je špatné vidění na blízko, to jsou nejčastější oční vady. "Jsou způsobeny tím, že světlo v oku dopadá už před nebo až za sítnici. Pak astigmatismus, to je rozmazané vidění kvůli ‚šišatému oku‘. Oko nemá ideálně kulový tvar. A potom vetchozrakost. Ta se však netýká jen lidí po šedesátce. Vetchozrakost je stárnutí oka, obvykle se projeví tak, že se člověku špatně čtou malá písmena a musí si dávat text víc před sebe. Všechny tyhle vady dokážeme velmi přesně identifikovat a změřit," popisuje Lucie Adámková, expertka z GrandOptical, podle níž jsou řešením správně nastavené brýle nebo kontaktní čočky.
Nepodceňujte modré světlo
Nejdůležitější je mít správnou korekci zraku. Potom jsou ale další věci, které můžeme udělat, aby naše oči fungovaly dobře. "Při řízení je dobré být dostatečně odpočatý, pít dost vody a dělat si přestávky. Pomůže i oči si opláchnout a dívat se chvíli do zeleně," upřesňuje expertka. U počítačů a podobných zařízení hraje vedle únavy ze samotného sledování monitoru roli i modré světlo. To je modrá složka světla v délce 400-450 nm, viditelné světlo s velkou energií. Tahle část světla blokuje zvyšování hladiny hormonu melatoninu, tedy "hormonu spánku". Když na sebe večer necháváme modré světlo působit, zaděláváme si na problémy se spaním a regenerací celkově. Rozhodně je tedy namístě chránit se před modrým světlem brýlemi se speciálním filtrem. Je to snadno dostupné vylepšení, a pokud s počítačem pracujete často, určitě si o něj při pořizování nových brýlí řekněte. Našim očím nedělá dobře ani dlouhodobé zírání do zdroje světla. Výsledkem může být únava očí, červené oči nebo další komplikace. Trochu pomůže, když dodržujeme pravidla pro práci s elektronikou, jako je 20-20-20 (dát si po každých 20 minutách práce pauzu od monitoru a aspoň na 20 vteřin se dívat na věc vzdálenou 20 stop, tedy asi šest metrů).
Abyste se v brýlích cítili příjemně
Správné měření je naprostý základ. Pokud přesně víte, co vaše oči potřebují, další kroky už jsou snadné a odborník lidem s celým procesem výběru pomůže a provede jej. Vybíráte si, zda chcete klasické brýle, třeba na blízko nebo na dálku, nebo raději multifokální, které vám dají podporu při hledění na všechny vzdálenosti. Ty jsou třeba v západní Evropě hodně oblíbené a popularita roste i u nás, protože poskytují mnohem větší komfort. Jednou z variant jsou i office brýle, ty mají soustředěnou podporu na krátkou a střední vzdálenost. Potom jsou různá vylepšení, třeba antireflexní úprava, filtr modrého světla, je toho spousta. A pochopitelně design a materiál, abyste se v brýlích cítili pohodlně a příjemně.
Postačí vám jedny
Moderní multifokální brýle jsou dnes úplně něco jiného než v minulosti. "Hlavní věcí je multifokální čočka, někdy se jí také říká progresivní, která má velký počet ohnisek. Vyrábí ji na míru chytrý stroj, který ji skládá z tisíců miniaturních pixelů. Čočka má zóny pro jednotlivé oblasti pohledu: horní, když se díváte třeba na číslo tramvaje, středovou pro věci v blízkém okolí a dolní pro čtení knihy či obrazovky mobilu. Přechod mezi zónami je plynulý a zvenčí nerozpoznatelný díky zcela hladkému sklu. Plynulý je i obraz v pohybu, což je příjemné třeba v autě nebo při lyžování," vysvětluje Lucie Adámková. Podle ní pak drtivá většina lidí, kteří jednou multifokály zkusí, u nich už zůstane, protože jsou výrazně pohodlnější. Nemusíte si neustále nandávat a zase sundávat brýle a také nemusíte vozit třeba zvláštní brýle na řízení.
Černé brýle jako hvězda
Skvělá věc jsou dioptrické sluneční brýle, zejména pro osoby, které mají větší oční vadu, více dioptrií, a s klasickými slunečními brýlemi nevidí dobře. Nabízí se obrovský výběr a škála úprav. V principu fungují tak, že si vyberete obroučky slunečních brýlí, které se vám líbí, a do nich se zabrousí dioptrické sluneční čočky. Ale skla se mohou vkládat i do klasických obrouček. Hodně oblíbené jsou u řidičů, zvlášť v jarních a letních měsících. Stejně jako u klasických brýlí si můžete spoustu věcí nechat nastavit podle sebe. Od stupně tmavosti přes polarizaci nebo antireflexní úpravu, můžete mít "zrcadlovky", či samozabarvovací brýle, takže v kanceláři budou čiré a venku se podle intenzity světla samy ztmaví.